SOPOT - Miasto na prawach powiatu grodzkiego w województwie pomorskim. W 2007 roku w Sopocie mieszkało niespełna 40 tysięcy osób i był to najmniejszy pod względem ludności powiat grodzki w Polsce. To, czym jeszcze może się wyróżnić to miasto, jest bez wątpienia 512 metrowe, drewniane molo - najdłuższe w Europie.

Wielu nazywa Sopot letnią stolicą Polski i nie ma się czemu dziwić, bo od połowy XIX wieku wypoczywała tam śmietanka finansowa części Europy. Wielu Rosjan, Skandynawów i Niemców wypoczywało w największym hotelu północnej Europy w dzisiejszym Grand Hotelu. Teraz wypoczywają głównie Polacy, ale atmosfera tego miasta udziela się również zagranicznym turystom. Sopot słynie z gospodarności, dzięki czemu kilkakrotnie wygrywał konkursy na miasto zapewniające najlepszy standard życia. W tym mieście jest najniższe w Polsce bezrobocie sięgające 2,4%, czyli ok. 800 osób.

Jest to nie tylko kurort nadmorski, ale również ważny ośrodek akademicki, kulturalny oraz finansowy. Coroczny "Sopot Festival" znany jest na całym świecie.

6 NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI:

  1. HOTEL GRAND - Wybudowany w latach 1924-27, był według reklam z okresu budowy, największym hotelem w północnej Europie. Wzorem, stał się wcześniej wybudowany w 1911 roku Grand Hotel w Szczawnie-Zdroju na Dolnym Śląsku. Klientami była głównie bogata grupa osób korzystająca z hotelowego kasyna. Do 1945 roku, ta niezwykła budowla nazywała się Kasino Hotel. Wśród osób korzystających z hotelu, było bardzo wiele osobistości polityki, nauki i sztuki m.in.: Fidel Castro, Charles de Gaulle, szach Reza Pahlavi, Josephine Baker, Marlena Dietrich, Omar Sharif i wielu innych. Obecny właściciel, francuska grupa hotelarska Accor, po gruntownym remoncie i modernizacji budynku, podniosła poziom usług do najwyższej klasy (*****Palace).
  2. MOLO - Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc nad Bałtykiem. Pierwsze sopockie molo powstało w 1827 roku i mierzyło 31,5 m. Kolejne prace polegały głównie na wydłużaniu starej konstrukcji o kolejne metry, aż do 315 metrów w 1910 roku. Dzisiejsze molo powstało w 1928 roku i długość części spacerowej wynosi 511,5 m, a konstrukcja wchodząca w głąb Zatoki Gdańskiej to 458 m. Poniżej głównej części spacerowej, znajdują się pokłady dolne oraz pokład boczny, które ułatwiają przybijanie statków pasażerskich, a także jachtów. Bardzo duże jest stężenie jodu w miejscach najdalej wysuniętych w morze. Według niektórych danych przekracza nawet dwukrotnie stężenie z lądu. Sopockie molo jest najdłuższą tego rodzaju, drewnianą konstrukcją w Europie.
  3. UZDROWISKO - Pierwsze budynki służące do letniej rekreacji powstały już w XVI wieku, kiedy to bogaci patrycjusze gdańscy budowali letniskowe domy, otoczone ozdobnymi ogrodami. Jednak w sposób nowoczesny rozwinął uzdrowisko były lekarz armii napoleońskiej Jean Georg Haffner. Od 1808 roku próbował rozwijać kąpielisko w Gdańsku - Brzeźnie, ale na zlecenie władz pruskich od 1823 roku podjął się tego zadania w Sopocie. Wkrótce powstają budynki Zakładu Kąpielowego, Domu Zdrojowego, Łazienek Południowych i Północnych. Pierwsze drewniane molo powstało także za sprawą dr Haffnera. W późniejszym czasie Sopot stał się najmodniejszym kurortem odwiedzanym przez elity towarzyskie tej części Europy.
  4. SOPOT FESTIVAL - Pomysłodawcą Festiwalu był w 1961 roku Władysław Szpilman. Pierwsze koncerty odbywały się w Gdańsku, a potem, do dzisiaj w sopockiej Operze Leśnej. Pierwszym konferansjerem festiwalu był Lucjan Kydryński, a po wielu latach również jego syn. Festiwal był oczkiem w głowie ówczesnych władz, starających się, tworząc Festiwal Interwizji, aby stał się konkurencja dla Festiwalu Eurowizji. Główną nagrodą był zawsze bursztynowy słowik. W 1979 roku za sprawą grupy Boney M, Telewizja Polska nadała występ z jednodniowym opóźnieniem z uwagi na konieczność montażu usuwającego piosenkę godzącą w sojusz Polski z ZSRR.
  5. MONCIAK - Właściwa nazwa, to ulica Bohaterów Monte Cassino. Reprezentacyjna ulica miasta Sopotu. Ciągnie się na długości 635 metrów od al. Niepodległości do pl. Zdrojowego. Niektórzy uważają, że łączy dwa najważniejsze miejsca w tym nadmorskim kurorcie - Operę Leśną z molo. Na całej długości jest strefą pieszą, wyłączoną z ruchu samochodowego. Można dostrzec wiele restauracji, kawiarni, punktów usługowych skierowanych dla gości i klubów niż normalnych mieszkań. Od 2001 roku obchodzi się corocznie święto ulicy, na którym można zobaczyć wiele znanych medialnie osób. To przy tej ulicy znajduje się jeden z najciekawszych budynków Sopotu - tzw. Krzywy Dom.
  6. OPERA LEŚNA - Pomysłodawcą teatru na wolnym powietrzu był Paul Walther-Schaffer, kapelmistrz Teatru Miejskiego z Gdańska, a sojusznikiem w realizacji - burmistrz Sopotu Max Woldman. Wybudowana w 1909 trawiasta scena Opery Leśnej przez pierwsze lata gościła niemal bez wyjątków utwory Richarda Wagnera. Po ostatniej wojnie leśny amfiteatr był tylko okazjonalnie użytkowany. Po roku 1961 Opera Leśna została zmodernizowana. Najbardziej widocznym elementem przebudowy było nakrycie widowni i sceny olbrzymim dachem z tkaniny. Ten leśny amfiteatr w opinii fachowców, uchodzi za jeden z najpiękniejszych i najlepszych pod względem akustyki obiektów w Europie.
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij