Kościół NMP Gwiazdy Morza

Dom Stowarzyszeń Katolickich z 1902 roku, z czasem przekształcony w pełnoprawną świątynię. W zamierzeniu założycieli kościół Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza w Sopocie miał pełnić rolę domu parafialnego, a “właściwy” przybytek do modlitw i obrzędów miał powstać w późniejszym terminie. Jednak różne sploty okoliczności i wydarzeń sprawiły, że do budowy kościoła sensu stricte nigdy nie doszło.

Zamiast tego systematycznie dostosowywano salę do potrzeb rytuałów i religijnych zgromadzeń. Na przestrzeni kolejnych lat. m.in. podwyższono wieżę, dobudowano kaplicę chrzcielną i prezbiterium, rozbudowano organy, a wnętrza dekorowano kolejnymi dziełami sztuki sakralnej. Od 2014 roku sopocki kościół NMP Gwiazdy Morza cieszy się statusem zabytku. Pod względem architektury budowla prezentuje typowo neogotycki styl.

Z całkiem bogatego wyposażenia świątyni warto zwrócić szczególną uwagę na frankfurckie organy Sahera, trzy potężne dzwony (o łącznej wadze 3,2 t) sprowadzone z Apoldy oraz drewniane, monachijskie rzeźby na ołtarzach. Ponadto w kościele NMP Gwiazdy Morza wyróżniają się jeszcze witraże, figura patronki, obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus pędzla włoskiego malarza Pelaginiego, przedmioty liturgiczne i wiele innych przedmiotów.

Dodaj opinię

Oryginalny zabytek sakralny z 1902 roku. Pierwotnie kościół NMP Gwiazdy Morza w Sopocie miał być jedynie domem parafialnym, jednak z różnych powodów świątyni nie udało się wybudować. Zamiast tego salkę dla wiernych coraz mocniej przekształcano w miejsce kultu. Kościół wzniesiono w stylu neogotyckim, a jego wnętrza dekoruje szereg dzieł sztuki i zdobionego wyposażenia.

Kościół NMP Gwiazdy Morza adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół NMP Gwiazdy Morza, zobacz gdzie w Sopocie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół NMP Gwiazdy Morza.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół NMP Gwiazdy Morza opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij